Удружење извођача традиционалних и народних игара и песама „Ђурђе“ – Академски фолклорни ансамбл Института за уметничку игру
Adresa:
Милоша Обреновића 137
11500, Обреновац, Београд
Telefon:
0564470170
Osnovan
2022
Direktor ansambla / kontakt osoba
Бобан Костић
Kratak istorijat ansambla
Академски фолклорни ансамбл Института за уметничку игру у Београду је покренут у другој половини 2022. године са циљем да пружи едукацију у области народне игре и музике различитим узрастним групама и на овај начин промовише традиционално стваралаштво, али и кореографско стваралаштво студената са одсека Сценска народна игра и музика, као и стваралаштво својих чланова играчког ансамбла. Од јуна 2023. године почиње са радом при Удружењу извођача традиционалних и народних игара и песама “Ђурђе”. Све садржаје воде школовани ментори у области игре, односно, песме и музике.
Циљ ансамбла је да својим радом сачува традицију српског народа и његово нематеријално културно наслеђе, као и да их представи достојно у земљи и иностранству. Према свом квалитету и угледу који ужива у фолклорном свету, ансамбл је покретачка снага предивне замисли која живи при Институту за уметничку игру Београд. Кореографије су сачињене од врло атрактивних игара, мелодија и песама из свих крајева Србије. Складност покрета, полетност, масовност, увежбаност, редовност, преданост, жеља и врхунска играчка техника су основна обележја поменутог ансамбла. Кроз кореографска дела која изводи фолклорни и певачки ансамбл врши се афирмација студената и афирмација самог ансамбла која та дела изводи на концертима широм земље и иностранства.
Програми, којима се представљамо, су мултимедијалног садржаја сачињени од музичког, певачког, играчког и аудио-визуелног колажа који у синергији изводе три секције нашег ансамбла. Тежи се приступу очувања и презентације традиције кроз тип етно-представе који нас усмерава ка остваривању високих уметничких резултата и процесима културног развоја. Публика која прати рад Академског фолклорног ансамбла ужива у извођењу уметничке игре, уметничке и културне продукције и сагледава програм из шире перспективе, као уметничко сценско дело јер се у процесу припреме програма акценат поставља на уметнички рад, кореографско стваралаштво и системски, педагошки приступ учењу и сценском приказивању.
Дечији ансамбли који спадају под секцију школа фолклора су групе којим се сваки члан ансамбла поноси. Кроз љубав коју поклањамо деци ширимо традицију кроз дечије орске игре прилагођене сваком узрасту водећи рачуна о правилном развоју моторичких и психофизичких способности деце млађег и старијег узраста. Народне игре подстичу индивидуално и групно креативно изражавање, такмичарски дух и осећај припадности групи. Развој дечијег фолклорног стваралаштва и афирмација српског фолклора код младих нараштаја су примарни циљеви ове секције. Деца кроз игру и дружење поспешују своје друштвене способности. Култура, васпитање и здравље деце су нам на првом месту.
При нашем Удружењу успешно раде следеће секције:
-Извођачки ансамбл
-Школа фолклора
-Певачка група „Ђурђе“
-Оркестар
-Рекреативна група
-У процесу оснивања – група младих са аутизмом
-Академски фолклорни ансамбл (извођачки ансамбл)
-Школа фолклора
-Певачка група „Ђурђе“
-Рекреативна група
- Оркестар
У процесу оснивања:
- Група младих са аутизмом